Każdy pracownik przed podjęciem pracy powinien przejść szkolenie wstępne BHP. Mówi o tym bardo wyraźnie Kodeks Pracy: dział XX Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, rozdział VIII szkolenie, art 2373
Jeszcze dokładniej wspomina o szkoleniach Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. W sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U.2004 nr 180 poz 1860. Ale czy uczeń przebywający na praktykach zawodowych również powinien przejść takie szkolenia? Od czego to zależy? Możemy rozróżnić dwa przypadki:
Umowa między zakładem pracy a szkołą
W pierwszym przypadku praktyka odbywa się na podstawie umowy między szkołą a pracodawcą lub zakładem pracy. W tym przypadku obowiązek zapewnienia szkolenia bhp nie powstaje, gdyż uczeń nie ma statusu pracownika.
Praktyka na podstawie umowy o pracę
Jeżeli jednak świadczy on pracę na podstawie umowy o pracę (np. w celu przygotowania zawodowego), powinien odbyć takie szkolenie.
Jakie szkolenia powinien odbyć uczeń?
Szkolenie wstępne BHP
Szkolenie wstępne składające się z dwóch części.
- szkolenia ogólnego – związanego z tematyką prawa pracy przeprowadzonego przez inspektora BHP
- instruktarzu stanowiskowego – przeprowadzonego przez swojego bezpośredniego przełożonego. (Przełożony powinien wcześniej mieć szkolenie ” dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami”)
Istotnym jest aby szkolenie odbyło się zanim młody uczeń-pracownik rozpoczął pracę.
Szkolenie okresowe BHP
Szkolenia okresowe należy odbywać w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu. Pierwsze szkolenie okresowe z pewnymi wyjątkami powinno odbyć się do roku od rozpoczęcia pracy.
Szerzej na temat rodzajów i częstotliwości szkoleń BHP napisałem w temacie „Jakie szkolenie BHP?”
Podsumowanie.
Aby odpowiedzieć na pytanie: Czy praktykant powinien mieć szkolenia BHP? należy się trzymać zasady –
Tą zasadę można stosować nie tylko w przypadku uczniów/praktykantów ale w każdej sytuacji kiedy nie mamy jasności w przypadku szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dodaj komentarz