Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

with 8 komentarzy

Wiele osób, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą stawia sobie pytanie: Jakie biuro rachunkowe wybrać??
To bardzo ważny wybór, który może zadecydować o przyszłości firmy. Małym lub średniej wielkości firmom nie opłaca się zatrudniać księgową bo to dość duży koszt. Ten wpis ma pomóc czym się kierować w doborze biura.

Kiedy dokonać wyboru biura rachunkowego

Najlepiej jest odwiedzić biuro zanim dokonamy rejestracji firmy w CEIDG czyli zanim formalnie otworzymy firmę.

 • biuro pomorze wybrać formę opodatkowania. Bardzo często jest tak, że ludzie zakładający firmę nie wiedzą na jakich zasadach mogą prowadzić działalność: czy ma to być ryczał, a może książka przychodów, z VAT-em lub bez. Warto jest się skonsultować z księgowym by dobrać najlepszy dla siebie wariant.
 • jeśli chcemy by księgowość prowadziło jakiekolwiek biuro rachunkowe musimy o tym powiadomić władze podając wszystkie dane biura podczas rejestracji firmy.

A więc decyzję o wyborze biura rachunkowego należy podjąć bardzo wcześnie. Ale czym się kierować podejmując decyzję? Zastanówmy się nad kilkoma podstawowymi kryteriami wyboru:

Fachowość biura

To jest moim zdaniem najważniejsze choć oczywiście nie jedyne kryterium. Sprawdzając fachowość biura proponuje przy pomocy następujących elementów:

 1.  Myślę, że najważniejszym przy wyborze biura powinna być opinia. Nie chodzi mi tu o dyplomy wiszące na ścianach. Chodzi o tak zwaną pocztę pantoflową. Warto zasięgnąć co o poszczególnych biurach się mówi. Co mówią zarówno obecni jak i byli klienci biura. Popytaj wśród znajomych i przeanalizuj opinie najlepiej różne, różnych ludzi.
 2. Doświadczenie – to jest bardzo ważne czy masz do czynienia z ludźmi, który prowadzą księgowość różnych firm od wielu lat czy może biuro prowadzi księgowa, która nie znalazła sobie pracy
 3. Specjalizacja. W dzisiejszych czasach ciężko jest znać się na wszystkim. Nawet księgowi się specjalizują w małych lub większych firmach, VAT, odwrotne obciążenie, handel wenąrzunijny lub pozaunijny – jest tego trochę a każda firma jest troszkę inna. Warto sprawdzić czy dane biuro obsługuje firmy podobne do naszej.
 4. Podejście do klienta. To ważne czy można się zwrócić do swojego księgowego o poradę w różnych sprawach. Podczas prowadzenia firmy mogą się pojawić bardzo różne problemy trudne do przewidzenia.

Wielkość biura

Wiem, że wiele osób zastanawia się nad tym jaki ma znaczenie wielkość biura rachunkowego:

 • Miko biuro. Jeśli biuro jest bardzo małe prowadzone przez jedną osobę to u mnie włączają się takie pytania:
  •  Co się stanie jeśli z powodu choroby/wypadku  księgowy znajdzie się w szpitalu? Kto się zajmie dokumentami?
  •  Czy jedna osoba jest w stanie ogarnąć wszystkie zmiany, których nie szczędzą nam prawodawcy.

Mimo bardzo dużego szacunku, który mam do osób prowadzących takie biura uważam że ta opcja jest dość ryzykowna.

 • Duże biuro rachunkowe – są biura rachunkowe, które księgują setki, tysiące firm – w takim miejscu firma jest jednym z numerków. Tu należy szybko wklepać faktury często bez zastanowienia bo nie ma na to czasu.
 • Polecam biura średniej wielkości
  • Twoją firmą powinna się zajmować jedna osoba, która będzie się orientować w specyfice Twojej firmy – druga może np. zajmować się kontaktem z ZUS
  • W razie choroby lub urlopu zawsze może ją zastąpić ktoś inny,

księgowy

 Przejrzystość umowy

Osobiście nie wyobrażam sobie biura, które nie podpisuje ze swoimi klientami umów. Przed podpisaniem umowy warto sobie taką umowę przeczytać i sprawdzić:

 • Cenę. Ale nie tylko cenę. Warto się zorientować co ma wpływ na taką lub inną wysokość opłaty. Oraz o możliwość zmiany ceny.
 • Co się dzieje w przypadku zawieszenia Twojej firmy.
 • Za co dokładnie jest odpowiedzialne biuro? Co się stanie w razie pomyłki? Czy biuro jest ubezpieczone od pomyłek?
 • Reprezentowanie firmy przed Urzędem Skarbowym i ZUS na przykład podczas kontroli.

Dostępność biura

Ona jest również związana wielkością biura. Chodzi tu :

 • godziny otwarcia Znam biura otwarte dwa razy w tygodniu przez kilka godzin. Ale to są bardzo małe jednoosobowe biura. Moim zdanie biuro powinno być otwarte zarówno przedpołudniem jak i po południu. Co najmniej pięć dni w tygodniu.
 • Odległość biura od firmy.
 • Uważam, że kontakt z osobą prowadzącą księgowość jest bardzo ważną sprawą. Może nie dla wszystkich firm. Ale wiele firm miewa spawy problematyczne. Sposób załatwienia takich spraw może przynieść firmie bardzo konkretne korzyści lub straty materialne. Jako przykład podam fakt iż warto wiedzieć, że firma zbliża się do przekroczenia limitu przejścia na VAT, a nie dowiedzieć się o tym w momencie przekroczenia.

Cena

Jeśli chodzi o cenę to wiele osób podkreśla że należy brać pod uwagę cenę dopiero na koniec. Na pewno coś w tym jest chciałbym zwrócić uwagę na kilaka spraw:

 • zastanów się co jest w cenie zawarte? księgowanie, rozliczenia z ZUS – koniecznie, a czy jakakolwiek pomoc będzie doliczana ekstra? Jaka? Kiedy ktoś zaczyna działalność gospodarczą ma prawo nie wiedzieć różnych rzeczy. Niektóre osoby nie wiedzą nawet jak napisać fakturę (bo nigdy tego nie robiły).
 • cena bardzo niska może być spowodowana przez różne czynniki
  • brak chętnych do skorzystanie usług z danego biura
  • bardzo duża liczba osób korzystających – rutyna podczas pracy
 • cena zbyt wysoka
  • może być spowodowana chęcią szybkiego zysku przez właścicieli biura
  • może biuro jest cenione i wie że mimo wyższej ceny klienci i tak będą korzystać

 

checklist-1266989_1280

Życzę wszystkim dobrych wyborów i  świetnie działających firm.

8 Odpowiedzi

 1. Biuro rachunkowe KAWECCY
  | Odpowiedz

  Dla większości klientów najważniejsza jest wiedza, doświadczenie, dobry kontakt, terminowość, zaufanie i fachowe doradztwo.

  Jeśli więc prowadzisz własną firmę, nie znasz się na księgowości, nie zatrudniasz księgowej, nie pozostaje Ci nic innego jak zacząć współpracę z biurem rachunkowym. Dla wielu podatników otwierających własny interes, kwestie księgowe często przyprawiają ich o bóle głowy. Sumienne i terminowe rozliczanie się z podatków odgrywa jednak kluczową rolę i rzutuje na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa. Księgowość jest fundamentem każdej firmy. Prowadzenie księgowości to przede wszystkim prawidłowe rozliczenia podatkowe oraz stałe monitorowanie finansów przedsiębiorstwa. Bez odpowiednich rozliczeń, przedsiębiorstwo jest narażone na konsekwencje finansowe i ponadprogramowe wydatki, które mogą nie tylko uszczuplić stan pieniędzy w kasie ale i negatywnie wpłynąć na reputację firmy.

  Nasze Biuro Rachunkowe KAWECCY s.c. z siedzibą w Będzinie pomaga firmom rozwiązać te skomplikowane problemy.

  Oferujemy kompleksowe usługi księgowe: księgi handlowe (rachunkowe), książki przychodów i rozchodów (KPiR), ryczałt, ZUS, VAT, PIT, CIT, deklaracje, rozliczenia, rejestracja i likwidacja firm, doradztwo podatkowe, kadry i płace.

  Obsługujemy firmytransportowe i spedycyjne, motoryzacyjne, budowlane, finansowe, medyczne, usługowe, handlowe, projektowe, sklepy internetowe i wiele innych.

  Prowadzimy firmy z woj. śląskiego z takich miast jak: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Wojkowice, Siemianowice Śl. Radzionków, Bytom, Piekary Śl. Chorzów, Mysłowice, Jaworzno, Katowice i nie tylko.

  PROMOCJA:

  KAŻDEJ NOWEJ FIRMIE ROZPOCZYNAJĄCEJ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ LUB ZMIENIAJĄCEJ BIURO RACHUNKOWE PROPONUJEMY OBSŁUGĘ KSIĘGOWĄ 2 MIESIĄCE GRATIS.

  Pomagamy odzyskać podatek z zagranicy z takich krajów jak:
  Niemcy,
  Wielka Brytania,
  Holandia.

  Kaweccy s.c.
  42-500 Będzin
  woj. śląskie
  tel. 509 050 305, 505 100 668
  tel/fax: 32 761 98 97
  http://www.kaweccygroup.pl

 2. Dominik
  | Odpowiedz

  Ciekawe elementy Pan zawarł! Fachowość, rzetelność i kompetencje to podstawa. Moim zdaniem nieistotne, czy znajdę to w dużym biurze czy swoje usługi zechce wyświadczyć jedna osoba. Poszukiwałem odpowiedniego adresu dobrych kilka miesięcy temu i na szczęście sytuacja jest już opanowana… Moja firma transportowa działa na terenie Dolnego Śląska a wywodzę się z Oleśnicy, więc ostatecznie „wylądowałem” tam 🙂 Z całego serducha polecam biuro rachunkowe Meritum z Oleśnicy właśnie!

 3. marekkarn
  | Odpowiedz

  Dokładnie tak. Fachowość jest najważniejsza. Z tym, że wiedza potrzebna do księgowania różnych firm jest dość rozległa, a na dodatek ciągle się zmienia. Wiem że wiele firm zwłaszcza tych większych ma dość specyficzne problemy. Jedna osoba owszem może sobie dać radę ale jest jej zdecydowanie trudniej. Pozdrowienia

 4. Piotr K
  | Odpowiedz

  Wybrać dobre biuro rachunkowe, z którym będziemy mogli współpracować przez wiele nie jest łatwo. Przez mojego poprzedniego księgowego miałem poważne problemy, ponieważ moje faktury nie były rozliczane na czas i nie wywiązywał się z umowy. Na szczęście mój dobry kolega polecił mi dobre i sprawdzone Biuro Rachunkowego MG-Finanse Gdańsk, dzięki któremu dzisiaj mogę odetchnąć ze spokojem i nie martwić się o sprawy księgowe, tylko ze spokojem zająć codziennymi obowiązkami. Naprawdę polecam!

 5. Andrzej
  | Odpowiedz

  Mogę polecić sprawdzone Biuro Rachunkowe MG-Finanse w Gdańsku. Współpracuję już z nim od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Nie mogę powiedzieć złego słowa o Panu Macieju. Potrafi odpowiedzieć na każde moje pytanie i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Naprawdę polecam!

 6. Konrad
  | Odpowiedz

  Zaufany księgowy to podstawa dobrej działalności. Ja swojemu księgowemu, czyli Panu Maciejowi Godlewskiemu nie mam nic do zarzucenia… Solidnie, zawsze na czas, o wszystkim jestem na bieżąco informowany, szukamy wspólnie jak najlepszych rozwiązań dla mojej firmy, a do tego wszystko w naprawdę dobrych cenach. Jestem ogromnie zadowolony z usług Biura Rachunkowego MG-Finanse i wiem, że będziemy współpracować przez długie lata. Polecam!

 7. Janek
  | Odpowiedz

  Ja już od kilku lat jestem klientem Biura rachunkowego MG-Finanse. Pan Maciej Godlewski wykazuje się ogromnym profesjonalizmem, dzięki czemu nie muszę się martwić o to, czy sprawy w mojej firmie będą rozliczone tak jak należy. Kontakt bardzo sprawny. Najważniejsze to, że mam zaufaną i sprawdzoną osobę, której mogę powierzyć firmowe dokumenty. Serdecznie polecam.

 8. przedsiębiorczy_człowiek
  | Odpowiedz

  Współpraca z Eurokadra Expert to sama przyjemność, nie muszę martwić się o sprawy księgowe, bo w Eurokadrze Expert pracują specjaliści, ambitni i młodzi ludzie, precyzyjni w wypełnianiu dokumentów. Mogę skoncentrować się na prowadzeniu własnej działalności, mam więcej czasu dla swojej rodziny.

Dodaj komentarz