Jakie szkolenia BHP ?

with 6 komentarzy
Witam
Dziś opowiem o tym jakie są są szkolenia BHP ich rodzaje oraz kto i  kiedy powinien się szkolić.

 

Jeśli chcemy zatrudnić pracownika należy pamiętać aby przed rozpoczęciem pracy wykonać szkolenie wstępne BHP. Celowo piszę wykonać a nie skierować pracownika na szkolenie ponieważ szkolenie wstępne składa się z dwóch części.

 • Pierwsza z nich to szkolenie ogólne – powinien wykoć je BHPowiec,
 • Drugą część stanowi instruktarz stanowiskowy który powinien wykonać przełożony pracownika (czyli w mniejszych firmach pracodawca a w większych kierownik lub majster).  Szkolenie polega na przedstawieniu nowemu pracownikowi zakładu pracy, oraz w szczególności jego stanowiska pracy. Myślę, że wrócę do tego tematu wkrótce.

Kolejne szkolenia BHP to będą szkolenia okresowe. Te szkolenia należy już całkowicie zlecić inspektorowi lub specjaliście BHP. Pierwsze szkolenie okresowe wykonuje się po roku od rozpoczęcia pracy. Wyjątek stanowi szkolenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, których należy szkolić po pół roku od rozpoczęcia pracy.

 

Częstotliwość szkoleń okresowych zależy rodzaju wykonywanej pracy i wygląda w następujący sposób:

 • pracownicy na stanowiskach robotniczych mają obowiązek odbywać szkolenia co trzy lata – wyjątek stawią osoby, które pracują na stanowiskach wyjątkowo niebezpiecznych np prace na wysokościach, rozbiórki budynków itp – tu obowiązuje okres jednego roku.
 • pracownicy na sytnanowiskach kierowniczych mają obowiązek szkolić się co pięć lat
 • pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji – co pięć lat
 • pracownicy służby BHP – co pięć lat
 • pracownicy biurowi i inni wyżej nie wymienieni – co sześć lat

A co z pracodawcami ?

Nie ma szkoleń wstępnych dla pracodawców. Pracodawcy mają natomiast obowiązek odbywać szkolenia okresowe. Jest to kategoria szkoleń „Szkolenia dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami”. Należy je odbywać co pięć lat. Dobrze jest zrobić sobie pierwsze takie szkolenie przed zatrudnieniem pierwszego pracownika. Wiedza zdobyta na takim szkoleniu może się przydać by wiedzieć jak się zachować w pierwszych dniach pracy nowej osoby w firmie.

 

6 Odpowiedzi

 1. emkacafe2016
  | Odpowiedz

  A co jeśli ktoś nie ma szkoleń ?

 2. Maria
  | Odpowiedz

  Czy ktoś ma doświadczenie ze szkoleniami online? Obecnie korzystamy ze sprawdzonych stacjonarnych w szkoleniebhp.com.pl/ , ale wiem, ze mają też kursy okresowe przez internet, stąd moje zainteresowanie

 3. Marek Karnasiewicz
  | Odpowiedz

  Muszę się przyznać, że niestety nie mam większych doświadczeń w zakresie szkoleń online. Ale wiem, że Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy uznaje takie szkolenia jako pełnoprawne. Więc każda kontrola musi uznać ich ważność. Jeśli firma, która przeprowadzi szkolenie jest przez Panią sprawdzona czemu nie spróbować? Najwyżej jeśli się Pani nie spodoba następne szkolenie będzie znów stacjonarne. Pozdrawiam

 4. […] Jeśli chodzi o szkolenia to opisałem ten temat  w moim wpisie : Jakie szkolenia BHP? […]

 5. […] szkoleń BHP zarówno pracowników jak i pracodawców – jakie szkolenia są potrzebne pisałem tu […]

 6. Kordyl
  | Odpowiedz

  u mnie w firmie ostatnio przeprowadzono szkolenie, takie systematycznie, co jakis czas prowadzone sa u nas szkolenia i wlasnie firma bhp consulting z chłodnej w warszawie je prowadzili i przyznam, ze firma naprawde jest sumienna i swietnie przygotowana.

Dodaj komentarz