Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wiele osób, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą stawia sobie pytanie: Jakie biuro rachunkowe wybrać??
To bardzo ważny wybór, który może zadecydować o przyszłości firmy. Małym lub średniej wielkości firmom nie opłaca się zatrudniać księgową bo to dość duży koszt. Ten wpis ma pomóc czym się kierować w doborze biura.

Kiedy dokonać wyboru biura rachunkowego

Najlepiej jest odwiedzić biuro zanim dokonamy rejestracji firmy w CEIDG czyli zanim formalnie otworzymy firmę.

 • biuro pomorze wybrać formę opodatkowania. Bardzo często jest tak, że ludzie zakładający firmę nie wiedzą na jakich zasadach mogą prowadzić działalność: czy ma to być ryczał, a może książka przychodów, z VAT-em lub bez. Warto jest się skonsultować z księgowym by dobrać najlepszy dla siebie wariant.
 • jeśli chcemy by księgowość prowadziło jakiekolwiek biuro rachunkowe musimy o tym powiadomić władze podając wszystkie dane biura podczas rejestracji firmy.

A więc decyzję o wyborze biura rachunkowego należy podjąć bardzo wcześnie. Ale czym się kierować podejmując decyzję? Zastanówmy się nad kilkoma podstawowymi kryteriami wyboru:

Fachowość biura

To jest moim zdaniem najważniejsze choć oczywiście nie jedyne kryterium. Sprawdzając fachowość biura proponuje przy pomocy następujących elementów:

 1.  Myślę, że najważniejszym przy wyborze biura powinna być opinia. Nie chodzi mi tu o dyplomy wiszące na ścianach. Chodzi o tak zwaną pocztę pantoflową. Warto zasięgnąć co o poszczególnych biurach się mówi. Co mówią zarówno obecni jak i byli klienci biura. Popytaj wśród znajomych i przeanalizuj opinie najlepiej różne, różnych ludzi.
 2. Doświadczenie – to jest bardzo ważne czy masz do czynienia z ludźmi, który prowadzą księgowość różnych firm od wielu lat czy może biuro prowadzi księgowa, która nie znalazła sobie pracy
 3. Specjalizacja. W dzisiejszych czasach ciężko jest znać się na wszystkim. Nawet księgowi się specjalizują w małych lub większych firmach, VAT, odwrotne obciążenie, handel wenąrzunijny lub pozaunijny – jest tego trochę a każda firma jest troszkę inna. Warto sprawdzić czy dane biuro obsługuje firmy podobne do naszej.
 4. Podejście do klienta. To ważne czy można się zwrócić do swojego księgowego o poradę w różnych sprawach. Podczas prowadzenia firmy mogą się pojawić bardzo różne problemy trudne do przewidzenia.

Wielkość biura

Wiem, że wiele osób zastanawia się nad tym jaki ma znaczenie wielkość biura rachunkowego:

 • Miko biuro. Jeśli biuro jest bardzo małe prowadzone przez jedną osobę to u mnie włączają się takie pytania:
  •  Co się stanie jeśli z powodu choroby/wypadku  księgowy znajdzie się w szpitalu? Kto się zajmie dokumentami?
  •  Czy jedna osoba jest w stanie ogarnąć wszystkie zmiany, których nie szczędzą nam prawodawcy.

Mimo bardzo dużego szacunku, który mam do osób prowadzących takie biura uważam że ta opcja jest dość ryzykowna.

 • Duże biuro rachunkowe – są biura rachunkowe, które księgują setki, tysiące firm – w takim miejscu firma jest jednym z numerków. Tu należy szybko wklepać faktury często bez zastanowienia bo nie ma na to czasu.
 • Polecam biura średniej wielkości
  • Twoją firmą powinna się zajmować jedna osoba, która będzie się orientować w specyfice Twojej firmy – druga może np. zajmować się kontaktem z ZUS
  • W razie choroby lub urlopu zawsze może ją zastąpić ktoś inny,

księgowy

 Przejrzystość umowy

Osobiście nie wyobrażam sobie biura, które nie podpisuje ze swoimi klientami umów. Przed podpisaniem umowy warto sobie taką umowę przeczytać i sprawdzić:

 • Cenę. Ale nie tylko cenę. Warto się zorientować co ma wpływ na taką lub inną wysokość opłaty. Oraz o możliwość zmiany ceny.
 • Co się dzieje w przypadku zawieszenia Twojej firmy.
 • Za co dokładnie jest odpowiedzialne biuro? Co się stanie w razie pomyłki? Czy biuro jest ubezpieczone od pomyłek?
 • Reprezentowanie firmy przed Urzędem Skarbowym i ZUS na przykład podczas kontroli.

Dostępność biura

Ona jest również związana wielkością biura. Chodzi tu :

 • godziny otwarcia Znam biura otwarte dwa razy w tygodniu przez kilka godzin. Ale to są bardzo małe jednoosobowe biura. Moim zdanie biuro powinno być otwarte zarówno przedpołudniem jak i po południu. Co najmniej pięć dni w tygodniu.
 • Odległość biura od firmy.
 • Uważam, że kontakt z osobą prowadzącą księgowość jest bardzo ważną sprawą. Może nie dla wszystkich firm. Ale wiele firm miewa spawy problematyczne. Sposób załatwienia takich spraw może przynieść firmie bardzo konkretne korzyści lub straty materialne. Jako przykład podam fakt iż warto wiedzieć, że firma zbliża się do przekroczenia limitu przejścia na VAT, a nie dowiedzieć się o tym w momencie przekroczenia.

Cena

Jeśli chodzi o cenę to wiele osób podkreśla że należy brać pod uwagę cenę dopiero na koniec. Na pewno coś w tym jest chciałbym zwrócić uwagę na kilaka spraw:

 • zastanów się co jest w cenie zawarte? księgowanie, rozliczenia z ZUS – koniecznie, a czy jakakolwiek pomoc będzie doliczana ekstra? Jaka? Kiedy ktoś zaczyna działalność gospodarczą ma prawo nie wiedzieć różnych rzeczy. Niektóre osoby nie wiedzą nawet jak napisać fakturę (bo nigdy tego nie robiły).
 • cena bardzo niska może być spowodowana przez różne czynniki
  • brak chętnych do skorzystanie usług z danego biura
  • bardzo duża liczba osób korzystających – rutyna podczas pracy
 • cena zbyt wysoka
  • może być spowodowana chęcią szybkiego zysku przez właścicieli biura
  • może biuro jest cenione i wie że mimo wyższej ceny klienci i tak będą korzystać

 

checklist-1266989_1280

Życzę wszystkim dobrych wyborów i  świetnie działających firm.

Be the first to comment on "Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?"

Dodaj komentarz

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 

Zapisz się do newslettera

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl
 

Zapisz się do newslettera

FreshMail.pl
 

Zapisz się na newsletter

FreshMail.pl